Sprawdzone sposoby na walkę z plamami na kolorowej pościeli

cze 27, 2022 | Czytelnia | 0 komentarzy

Dobry i wygodny sen zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest czysta pościel. Niestety bardzo łatwo jest ją poplamić. Krew, pot, jedzenie, kosmetyki czy wino to tylko część rzeczy, które mogą ją pobrudzić. Często uporczywie staramy się je sprać, wykorzystując pralkę i sklepowe płyny do prania. Jednak nie przynosi to pożądanych rezultatów. Wtedy sięgamy po rady naszych babć, które jak zawsze okazują się skuteczne. Zebraliśmy je razem, aby móc przedstawić kilka sprawdzonych sposobów na walkę plamami na kolorowej pościeli. Zapraszamy do lektury. 

Zmierz się z tym jak najszybciej 

Przyznajmy się, że gdy pobrudzimy naszą pościel, leżąc w niej zrelaksowani, nie od razu idziemy ją posprzątać. Bez względu na to, z jakim rodzajem plam mamy do czynienia, należy zmierzyć się z zabrudzeniem jak najszybciej. Najlepiej wypłukać materiał w zimnej wodzie. Uwaga! W tej sytuacji wrzątek może jedynie zaszkodzić naszej kolorowej pościeli. Podobnie jak jej suszenie.

Jak usunąć plamy krwi z pościeli? 

Jeśli krew na naszej pościeli jest zaschnięta, warto jej czyszczenie poprzedzić namaczaniem i płukaniem. Należy do tego użyć lodowatej wody wymieszanej z solą. Następnie plamę wystarczy poddać zwykłemu cyklowi prania. Świeżą, jak i starą krew warto zetrzeć pod wodą gąbką, ręcznikiem papierowym lub palcami, aby ją rozrzedzić. 

Jak pozbyć się pleśni z kolorowej pościeli? 

Pleśń może pojawić się na naszym komplecie do spania wtedy, gdy do szafki włożymy ją niedosuszoną i wilgotną. Nie powinniśmy jej wyrzucać, bo jest na te plamy skuteczny sposób! Wystarczy zaopatrzyć się w takie składniki jak: woda, sól, amoniak. Z podanych rzeczy, należy przygotować roztwór. Dziesięć łyżeczek wody połączmy z jedną łyżeczką soli i amoniaku. Zanim jednak natrzemy nasze plamy tą mieszanką, warto namoczyć tkaninę w maślance przez około 12 godzin. Drugim sposobem jest użycie roztworu wody z octem. Po całym procesie pierzemy pościel w pralce według instrukcji. 

Jak wyczyścić tłuste plamy z kolorowej pościeli? 

Zmęczeni lub chorzy mówimy: dzisiaj nie wychodzę z łóżka! Zwijamy się w ciepły kokon, nie możemy oderwać oczu od książki lub serialu i tak leniwie spędzamy poranek, popołudnie lub wieczór. Przygotowanie śniadanie do łóżka sobie lub ukochanej osobie też brzmi kusząco. Jednym słowem, często zdarza nam się jeść w pościeli. A jakie ryzyko to powoduje? Tłuste plamy. Jak się ich pozbyć, żeby bez wyrzutów sumienia można było rozkoszować się wygodną pierzyną? Wystarczy zaprać plamę ręcznie mieszanką octu i wody 1:1. Następnie poddajemy naszą wzorzystą lub jednokolorową pościel zwykłemu praniu. 

sposoby na walke z plamami na poscieli 300x240

Jak usunąć plamy potu z pościeli? 

Z żółtymi plamami na naszym łóżku można spotkać się często. Ich źródłem jest m.in. ślina lub pot. Są to więc naturalne plamy, którym bardzo ciężko jest zapobiec. Dlatego warto wiedzieć, jak w prosty sposób się ich skutecznie pozbyć. Tkaninę należy zamoczyć w wodzie wymieszanej z 125 ml octu, sokiem z jednej cytryny, dodając do tego 250 ml wody utlenionej. W wielu przypadkach wystarczy materiał tylko wyprać w pralce. Po całym procesie możemy cieszyć się nowym wyglądem naszej starej pościeli. W przypadku nadmiernej potliwości jej zmiana powinna następować często. Jest to doskonałe miejsce do rozwoju grzybów. 

Jak wyprać kolorową pościel ubrudzoną winem? 

Zapewne nieraz zdarzyło nam się wylać wino na dywan, ubrania czy pościel. Nie wpadajmy w panikę. Nic nie jest stracone. Warto jednak zareagować szybko. Oto kilka wskazówek, jak postąpić. Zdejmijmy pościel i nasączmy plamę mieszaniną z płynu do mycia naczyń z wodą utlenioną. Pozostawmy roztwór do czasu, kiedy plama zniknie. Po czym wypierzmy ją w pralce i voilà! Po winie ani śladu! Innym sposobem jest posypanie brudnego miejsca solą, która wchłonie rozlany alkohol. 

Jak pozbyć się zarazków z jednokolorowej pościeli? 

Plamy to jedno, a co z bakteriami, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu? Jak je zlikwidować? Możemy przechodzić przeziębienia i choroby skórne, przy których szczególnie należy pamiętać o częstszej niż zwykle, zmianie pościeli. Drobnoustroje zginą pod gorącą wodą. Należy zatem prać materiały w co najmniej 60 stopniach Celsjusza. Pościel może być siedliskiem roztoczy i grzybów. Jeśli mieszkają z nami zwierzęta, dochodzi do tego jeszcze sierść. Zawsze warto zmieniać pościel raz na tydzień lub dwa tygodnie. 

Usuwanie plam nie jest łatwym zadaniem i na pewno nie należy do najprzyjemniejszych. Nie muszą one jednak dodawać nam zmartwień, ponieważ na większość z nich znamy domowe sposoby. Ich skuteczność może okazać się satysfakcjonująca. Zawsze warto mieć w swojej szafce następujące składniki: sól, sodę oczyszczoną, amoniak, ocet i cytrynę. Zapewne nie raz uratują nam życie, albo chociaż ubranie lub pościel.