Roślinne trendy na pościelach podczas izolacji – co zmieniło się w naszych sypialniach?

maj 7, 2020 | Czytelnia, Pościele w rośliny | 0 komentarzy

Roślinne wzory cyklicznie powracają jako modny motyw. W sypialniach, salonach czy na ubraniach. Tym razem oprócz znanych wzorów na horyzoncie pojawiają się również żywe rośliny. Wypełniając nimi otoczenie, zapewniamy sobie relaksującą przestrzeń i łatwiejszy odpoczynek. A może by tak połączyć wieloletnie trendy i stworzyć sypialnię przyjazną naturze? Oto poradnik, który pomoże wybrać odpowiednią pościel, pod którą zaśniemy z przyjemnością. Zapraszamy do czytania.

Roślinne trendy w sypialni – najpopularniejsze motywy na pościelach

Roślinne wzory nie zawsze wyglądają tak samo. Jednego roku są to kwiaty, a w innym modne stają się nadruki w liście monstery. Przeplatanie się takich motywów, zapoczątkowało fale trendów, z których w tym roku czerpie się wyjątkowo obficie. Na topie jest nie tylko kolorowe boho i spokojny roślinny minimalizm, na prowadzenie wysunął się cottagecore. Ta nowa stylistyka łączy w sobie urokliwość leśnych chatek i magię baśniowych motywów. Warto się nią zainspirować, ponieważ podobne wnętrze bardzo szybko wyczarujemy z zachomikowanych w piwnicy babcinych dodatków.

Roślinne pościele z przyjaznych materiałów

Oprócz odpowiedniego wyglądu liczy się także skład wybieranej bielizny pościelowej. Im bardziej naturalny skład, tym przyjemniej będzie nam się spało pod kołdrą. Zwracajmy uwagę na mieszanki, ponieważ bawełna w opisie nie zawsze świadczy o 100% zawartości w materiale. Bywają pościele, w których większość stanowi syntetyk, a ten oznacza niespokojny sen i przegrzewanie się latem.

Ekologiczna bawełna oznacza materiał stworzony z roślinnego włókna, do tego pozyskanego z certyfikowanych upraw. Do roślinnej sypialni pasuje także włókno bambusowe, którego cenne właściwości ułatwiają utrzymanie higieny w łóżku. Bambusową pościel można prać w wysokiej temperaturze, a po wirowaniu nie będzie na niej większych zagnieceń – te mniejsze same znikną po założeniu materiału na kołdrę.

Warto wiedzieć, że z bawełny tworzy się wiele typów tkanin, należą do nich między innymi:

  • perkal – egipska bawełna wysokiej jakości. Występuje w kilku wariantach, jednak zawsze możemy spodziewać się po niej niezwykłej wytrzymałości;
  • flanela – ciepła i miła w dotyku tkanina, doskonała na zimową pościel;
  • kora – gofrowana tkanina, która nie gniecie się podczas prania. Kochana za uniwersalność;
  • satyna – gładka i błyszcząca. Pościele wykonane z satyny są jednymi z najprzyjemniejszych, ponadto dają uczucie chłodu i świetnie zdobią wnętrza;
  • dżersej – uniwersalna tkanina o dobrym stosunku ceny do wytrzymałości. Jej zaletą jest występowanie w różnych grubościach;
  • batyst – materiał cienki i przezroczysty, idealny na koronki i ozdobne pościele w naturalnym stylu;
  • adamaszek – tkanina o splocie żakardowym, który zapewnia dwustronność motywów.

 

poduszki z roslinnym motywem

Oprócz uniwersalnej bawełny i włókna bambusowego możemy jeszcze wybierać z nieco bardziej tradycyjnych materiałów. Len, wełna i jedwab są nieco droższe, jednak warto przyjrzeć się ich zaletom. Lniane pościele są sztywniejsze niż te z bawełny, jednak dzięki temu są odporne na targanie, a wśród fanów ekologii uchodzą za najzdrowsze okrycie do snu.

Wełna ma najciekawsze właściwości. Każdy widzi w niej bardzo ciepły materiał, który do sypialni nada się tylko zimą. Jednak wełna stanowi także świetną pościel letnią, gdyż jej włókna pozwalają oddychać skórze i wypuszczają ciepło na zewnątrz, co daje uczucie przyjemnego chłodu.

Jedwab jest najdroższy, jednak wykonane z niego pościele wyglądają fenomenalnie. Ponadto są miłe w dotyku i zapewniają swobodną cyrkulację powietrza, czym zapobiegają przegrzewaniu się podczas snu. Ciekawostką jest, że jedwab jest trwałą tkaniną i nie musimy się martwić, że zostanie zniszczony przez pranie. To materiał, który posłuży nam w sypialni przez wiele lat.

Otoczenie dla roślinnej pościeli – jak urządzić sypialnię?

Roślina pościel jest niezwykle uniwersalna. Zazwyczaj produkuje się ją w kilku kolorach lub z przewagą zielonego. Dzięki temu z łatwością dobierzemy dodatki, które dopasujemy do niej kolorystycznie. Roślinne motywy bardzo dobrze współgrają z kolorami ziemi i ognistymi czerwieniami. Jeśli podoba nam się stylistyka cottagecore lub boho, to koniecznie otoczmy łóżko żywymi roślinami; posadźmy je w glinianych doniczkach, czym podkreślimy naturalność wnętrza. W dobrym guście są też liczne tkane dywaniki, dzięki nim w pokoju zrobi się cieplej i przytulniej.

Rośliny na sypialni idealne dla pracujących w domu

Praca w domu wymaga od nas większej odpowiedzialności. Pilnujemy nie tylko swojego otoczenia, ale także systematycznych przerw i właściwej aktywności fizycznej. Roślinne motywy na pościeli pozwolą wypocząć wśród kolorów, które uspokajają i relaksują wzrok. Ponadto nie zapominajmy o właściwej higienie bielizny pościelowej, która kurzy się szybciej, kiedy w pokoju znajduje się więcej dodatków i żywych roślin.