Pościel organiczna – czy skład materiału ma znaczenie?

Kwi 8, 2020 | Czytelnia | 0 komentarzy

Wiecie, skąd pochodzi materiał użyty do produkcji zakupionej pościeli? To pierwsza rzecz, jaką powinno się sprawdzić podczas jej wyboru. Dokładne informacje dotyczące materiału pomogą ustrzec się przed nierównym snem, alergiami, a nawet zatruciem. Ponadto certyfikaty wskazują nam nie tylko użycie bezpiecznych substancji, ale także odpowiedzialną uprawę rośliny, zanim pozyska się z niej włókna. Poniższy artykuł będzie krótkim przewodnikiem po świecie organicznych materiałów i pościeli. Zapraszamy do lektury.

Kilka słów o bawełnie i jej pochodzeniu – czym wyróżnia się organiczna bawełna?

Organiczna bawełna jest materiałem, w którego produkcji używa się tylko bezpiecznych i naturalnych metod. Samo określenie wywodzi się od słowa organiczny, które oznacza coś należącego do świata roślin i zwierząt. Ponadto istnieją regulacje, które narzucają pewne normy. Jako organiczny określa się przedmiot, w którego produkcji użyto co najmniej 95% składników pochodzenia naturalnego. Co więcej, wyrób nie może negatywnie oddziaływać na glebę. Pole uprawne ma pozostać żyzne, tak aby kolejne plony miały z czego pozyskiwać składniki odżywcze.

Organiczna bawełna nie przyczynia się do jałowienia ziemi, ponieważ podczas jej uprawy zabronione jest korzystanie z tak zwanej monokultury. Przeważa płodozmian – naturalny sposób na zachowanie żyzności gleby, polegający na zamianie roślin w kolejnych plonach. Co więcej, taka uprawa także chroni rośliny przed chorobami. Wadą metody jest praco- i czasochłonność, stąd wyższe ceny materiałów.

Właściwości bawełny – najlepszy materiał na organiczną pościel

Organiczna bawełna jest wykorzystywana nie tylko do produkcji pościeli. Używa się jej również do tworzenia ubrań i wielu innych produktów włókienniczych. Bawełnę spotkamy też w składzie lin, banknotów czy filtrów do kawy. Mocne bawełniane włókno nie ma sobie równych.

Oto kilka właściwości bawełny, które przemawiają za użyciem właśnie jej w wyrobach sypialnianych:

  • wytrzymałość – mocne włókna zapobiegają podarciu się podczas prania i codziennego użytkowania;

  • higieniczność – bawełna jest odporna na wysoką temperaturę. To najtańszy materiał, który wypierzemy w 90 stopniach bez ryzyka uszkodzenia, a następnie wyprasujemy w równie wysokiej temperaturze;

  • termoizolacja – bawełna przepuszcza powietrze, dzięki czemu chroni przez poceniem się i dyskomfortem związanym z wilgotną skórą. Ponadto bawełna świetnie wchłania wilgoć, co potęguje dobroczynne działanie, szczególnie podczas letnich nocy.

zdrowa posciel ekologiczna

Jak nie dać się nabrać, czyli oznaczenia na metkach pościeli

Na fali ekologicznych i organicznych produktów, w sklepach pojawiło się wiele pościeli z kuszącymi oznaczeniami. Producenci chwalą się, jak zdrowy i przyjazny środowisku jest ich wyrób. Niestety nie zawsze nazwa jest zgodna z metką, dlatego opłaca się analizować skład samodzielnie. Warto zapoznać się z najpopularniejszymi oznaczeniami, żeby mieć świadomość, z czego dokładnie zrobiona jest pościel, którą jesteśmy zainteresowani.

Jeśli na metce widnieje napis cotton i liczba wyrażona w procentach, to jest to skład produktu. W tym przypadku bawełna jednak możliwe są też inne domieszki. Oznaczenie combed cotton to bawełna czesana. Ten zabieg sprawia, że włókna stają się delikatniejsze w dotyku, miększe i bardziej błyszczące. Niektóre metki oprócz składu procentowego mają informacje o średnicy włókien. Im wyższa liczba, tym cieńszy i przyjemniejszy w dotyku materiał.

Bardziej ekskluzywne produkty będą informować o pochodzeniu bawełny: Egyptian Cotton – bawełna charakteryzująca się długimi i mocnymi włóknami, jej wyjątkowa wytrzymałość połączona z miękkością szybko kradnie serce. Z kolei Sea Island Cotton to bawełna uprawiana w Indiach, charakteryzująca się wyjątkową jedwabistością. Jej miękkość sprawia, że jest to także najdroższa bawełna na świecie.

Pościel organiczna dla dzieci – czym kierować się w wyborze?

Pościel dla dzieci powinna być wolna od toksycznych barwników i wykonana z przyjemnych w dotyku włókien. Bawełna organiczna sprawdzi się tutaj idealnie, ponieważ jej naturalne pochodzenie wyklucza użycie wszelkich “mocno chemicznych” związków. Taka pościel będzie miło otulała nasze pociechy, a łatwość utrzymania materiału w czystości zapewni ochronę przed wirusami, bakteriami i roztoczami.

Wolna od bakterii i higieniczna pościel – bawełna organiczna wytrzyma każde pranie

Jak przed chwilą wspominaliśmy, pościel bawełniana jest świetnym wyborem, jeśli zależy nam na łatwym zachowaniu higieny. Bawełna jest odporna na wysokie temperatury, co pozwala na pranie w 60 i 90 stopniach, a następnie na prasowanie z wykorzystaniem gorącej pary. Takie postępowanie to gwarancja czystej pościeli, wolnej od wirusów, roztoczy i bakterii. Warto wiedzieć, że po przebyciu choroby powinno się “wygotować” wszystko, co znajdowało się na naszym łóżku. Dzięki temu zabiegowi zapobiegniemy ponownemu zakażeniu czy zarażeniu innych domowników.

Warto dodać, że w celu utrzymania prawidłowej higieny, pościel należy prać raz w tygodniu.