Kolory w pokoju dziecka: jaki kolor dodatków wybrać do dziecięcej sypialni?

Sty 31, 2019 | Czytelnia | 0 komentarzy

 

 

Wybór odpowiedniego koloru do pokoju dziecka zależy przede wszystkim od jego wieku i płci. Nawet jeżeli zdecydujemy się na białe ściany, warto mieć na uwadze, że to kolorowe dodatki najbardziej podkreślą i dopełnią całą aranżację. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jakie kolory dodatków wybrać do pokoju dziecka.

Podstawowe zasady przy dobieraniu kolorów do pokoju dziecka

Wybierając kolory do pokoju dziecka, należy ograniczyć liczbę barw do dwóch-trzech odcieni. Im mniejszy jest pokój dziecka, tym konsekwencja jest bardziej pożądana. Kolory należy dopasować również do wieku i płci dziecka. Inne powinny się znaleźć w pokoju dziewczynki, a jeszcze inne w chłopczyka. Nie bez znaczenia jest również psychologia kolorów. Według badań przeprowadzonych przez poznański UAM dzieci do lat 3 nie widzą pastelowych kolorów. Dlatego w przypadku niemowląt i małych dzieci lepszym wyborem będą zestawienia bardziej kontrastowe i zdecydowane.

Psychologia kolorów w pokoju dziecka

Wybierając kolory do dziecięcego pokoju, warto znać oddziaływanie poszczególnych barw na psychikę:

  • kolor niebieski – kolor niebieski w sypialni sprzyja relaksowi i odpoczynkowi. Dodatkowo uspokaja i łagodzi nerwy. Ten kolor stosowany jest w terapii lęków. Kojarzy się z przestrzenią, niebem i morzem. Niebieski jest barwą chłodną, dlatego możemy postarać się ją ocieplić łącząc z innymi kolorami.
  • kolor zielony – kolor jasnozielony uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kolor ten w nadmiarze powoduje senność, zmęczenie i rozdrażnienie.
  • kolor żółty – kolor ten działa pobudzająco, nastraja pozytywnie, dodaje energii. Niestety, w nadmiarze żółty wzmacnia też złość, kłopotliwość, niepokój, a nawet męczy.
  • kolor różowy – to chyba najbardziej lubiany kolor przez dziewczynki – zwłaszcza odcienie pudrowego różu. Taki kolor w pokoju dziecka to oznaka ciepła, życzliwości. Jest łagodny i delikatny.
  • kolor czerwony – czerwień pobudza, dlatego nie jest w nadmiarze polecana do pokoi dziecięcych.
  • kolor biały biel oznacza delikatność, łagodzi, uspokaja. Ma jeszcze tę dodatkową zaletę, że świetnie podkreśla bardziej intensywne kolory.

Ulubiony kolor dziecka

Bez względu na oddziaływanie poszczególnych kolorów nie zapominajmy również o preferencjach dziecka – co ma istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku tych starszych pociech. W końcu to ma być ich królestwo. Warto więc zapytać dziecko o jego ulubiony kolor lub wybrać się z nim do sklepu i pokazać próbniki farb. Preferencje kolorystyczne są związane z temperamentem i kształtują się już około 2 roku życia. Nie oznacza to oczywiście, że nie mogą się zmienić.

Jakie dodatki do sypialni dla dziewczynek?

Nie jest powiedziane, że sypialnia dla dziewczynki musi być w kolorze różowym. Również dobrze sprawdzi się fuksja lub delikatny fiolet. Jeżeli ściany są białe, dodatki w tych kolorach świetnie podkreślą dziewczęcy charakter sypialni. Na łóżku królewny nie może oczywiście zabraknąć dekoracyjnych poduszek. Im będzie ich więcej, tym lepiej. Możemy się zdecydować na jeden kolor, np. wspomniany róż lub postawić na popularne poduszki z motywami bajkowymi, np. z popularnym wśród dziewczynek motywem Krainy Lodu. Nic tak nie podkreśli charakteru łóżka dla dziewczynki niż modna pościel. Dzieci uwielbiają kolory. Piękna i kolorowa pościel dziecięca z pewnością zagwarantuje słodkie sny, rozbudzi dziecięcą wyobraźnię i umili czas spędzony w łóżku. Dzieci uwielbiają komplety pościeli z motywem z ulubionych bajek.

Innym dopełnieniem bajkowej sypialni będzie odpowiednie oświetlenie. Możemy zdecydować się na jedną lampę zawieszoną w centralnym punkcie i dwa kinkiety zawieszone nad łóżkiem, które doskonale sprawdzą się w roli lampek nocnych.

sypialnia dla dziewczynki

Jakie dodatki do sypialni dla małych chłopczyków?

W pokoju małego chłopczyka dobrze sprawdzą się ponadczasowe pastele, ale już chłopczyk w wieku szkolnym może mieć bardziej sprecyzowany gust i zażyczyć sobie bardziej wyraziste i odważne kolory, takie jak niebieski, granat czerwony, czy nawet czarny. Pamiętajmy jednak, że tak intensywne kolory mogą nadmiernie pobudzać, więc należy stosować je z umiarem, np. tylko na jednej ścianie lub w formie dodatków. Aby nie było nudno, na ściany możemy położyć fototapety lub postawić na pościel w ciekawym wzorze.

Niezależnie od tego, jakie dodatki wybierzemy do pokoju dziecka, pamiętajmy o tym, że powinien on być urządzony kompleksowo i zawierać, m.in. miejsce do nauki, wygodne łóżko, szafę na ubrania czy półki na książki. Warto posiadać meble, w których można schować wiele różnych przedmiotów. Niezastąpione są również pudła czy skrzynie na kółkach. W takim pokoju nie może zabraknąć również miejsca do zabawy.