Jakie kolory pościeli działają najbardziej uspokajająco?

Paź 16, 2018 | Czytelnia | 0 komentarzy

Wybierając pościel do sypialni, najczęściej kierujemy się wyglądem i kwestiami estetycznymi, rzadziej aspektami praktycznymi. A tymczasem kolory we wnętrzu znacząco wpływają na nasze samopoczucie. Barwy mogą wprowadzać spokój i wyciszenie lub wręcz przeciwnie – dynamizm i energię.

Psychologia barw – jak działają na nas kolory?

Głównym kryterium podziału barw jest ich temperatura barwowa. To ona najsilniej oddziałuje na psychikę człowieka, sprawiając że pomieszczenia mogą być odbierane jako przytulne i ciepłe lub jako chłodne i świeże. Zastosowanie ciepłych barw w sypialni sprawia, że wnętrze staje się przytulne i chętnie w nim przebywamy. Jednak również we wnętrzach ciepłych może występować chłodniejszy akcent, np. w postaci dodatków.

Kolory neutralne, czyli przede wszystkim biel i szarość, nie wpływają na nas w wyraźny sposób, co sprawia, że z powodzeniem można je łączyć z innymi barwami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeżeli chcemy osiągnąć wyciszenie kolorystyczne, najlepiej użyć kolorów mniej kontrastowych, które nie różnią się bardzo między sobą, np. wielu odcieni szarości. Zestawienie kolorów mocno kontrastowych, np. bieli i czerni wprowadzi do wnętrza dynamizm. Neutralność kolorystyczną można również osiągnąć poprzez zrównoważone zestawienie barw ciepłych i zimnych.

Jakie kolory wybrać do sypialni?

Sypialnia jest takim pomieszczeniem, w którym szukamy ukojenia i wypoczynku. To właśnie tam regenerujemy i zbieramy siły na kolejny dzień. Z tego powodu w sypialni powinny dominować kolory, które sprzyjają dobremu wypoczynkowi, a przy tym działają uspokajająco. Kolory relaksujące, czyli takie, które zapewnią nam odprężenie, to przede wszystkim jasne, spokojne, stonowane odcienie – m.in. delikatne zielenie, beże, stonowane brązy, błękity, pastele. Zieleń daje poczucie harmonii i spokoju, natomiast brązy to bardzo przytulne kolory, które sprawiają, że czujemy się bezpiecznie. Błękity z kolei pomogą nam się uspokoić oraz ułatwią zasypianie. Podobnie jak błękit działają na nas pastelowe odcienie różu i fioletu.

„Uspokajające” kolory pościeli

Niebieska pościel

Pomimo że niebieski to kolor zaliczamy do barw chłodnych, to on właśnie wygrywa statystyki na ulubioną barwę w sypialni. Niebieski kolor daje poczucie spokoju i wyciszenia. W zależności od odcienia może nam się kojarzyć z niebieskimi wodami, błękitnym niebem, czyli wszystkim tym, co nas uspokaja. Natomiast granatowe, głębokie odcienie koloru niebieskiego dodatkowo nadadzą sypialni królewskiego szyku.

 

posciel kolory uspokajajace2

 

Pościel w kolorze szarym

Szarość to neutralny kolor, który wygląda dobrze praktycznie z każdym innym kolorem. Ma on znakomite właściwości łagodzenia innych, wyrazistych barw, dlatego szara pościel doskonale będzie wyglądać na tle ścian w mocniejszym kolorze.

 

posciel kolory uspokajajace3 861x1024

 

Zielona pościel

Zielony to kolor natury, jednocześnie uważany jest za najbardziej kojący i odprężający, dlatego zielona pościel będzie znakomitym dodatkiem do sypialni, w której szukamy przede wszystkim wyciszenia i uspokojenia. Wygląda świeżo i znakomicie prezentuje się w otoczeniu stonowanych barw. Zieleń o odcieniu niebieskiego działa podobnie jak błękit – uspokajająco i relaksująco, a ta o odcieniu żółtym – tworzy klimat harmonii i spokoju.

 

posciel kolory uspokajajace4 861x1024

 

Fioletowa pościel

Pościel w kolorze fioletowym będzie znakomitym wyborem dla tych, którzy chcą nieco ożywić sypialnię, ale jednocześnie nie rezygnując z uspokajających i kojących barw w tym pomieszczeniu. Fiolet to barwa, która kojarzy się z nostalgią. Jasny, pastelowy fiolet pozwoli wprowadzić do sypialni nieco marzycielski nastrój, natomiast ciemny śliwkowy odcień pościeli nada wnętrzu elegancji i szlachetności.

 

posciel kolory uspokajajace5

 

Pastelowo-różowa pościel

Pastelowy róż jest kolorem delikatnego kwiatu róży, kojarzy się z dziewczęcością, wprowadza do sypialni romantyczny nastrój i jednocześnie sprzyja wypoczynkowi. Pudrowy róż doskonale przełamuje biel. Świetnie prezentuje się również w zestawieniu z szarościami.

 

posciel kolory uspokajajace6