Jaką pościel wybrać do sypialni w stylu eklektycznym?

mar 21, 2022 | Czytelnia | 0 komentarzy

Sypialnia jest miejscem, które jak żadne inne kojarzy się nam z wypoczynkiem, odprężeniem i relaksem. Każdy właściciel domu czy mieszkania ma pewne wyobrażenia na temat tego, jak powinna być urządzona jego własna sypialnia, by czas w niej spędzony owocował regeneracją sił oraz poprawą nastroju. Wiele osób wystrój sypialni dopasowuje do stylu przyjętego w ich mieszkaniu lub domu. Obecnie dominują style nowoczesny oraz industrialny. Nie zawsze jednak, nawet pomimo urządzenia domu, w którymś z wymienionych stylów pragniemy, aby wystrój naszej sypialni był taki sam jak reszty pomieszczeń. W takim przypadku warto w tym pomieszczeniu zdecydować się na styl eklektyczny. Czym jest ten styl i w jaki sposób urządzić sypialnię w stylu eklektycznym opisujemy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym charakteryzuje się styl eklektyczny?

Styl eklektyczny wyróżnia się przede wszystkim kontrastami. Dotyczy to zarówno kolorów, faktur i wykorzystywanych w takim wnętrzu materiałów. Z pewnością jest to więc styl dla osób odważnych, niebojących się eksperymentowania. Przeciwieństwa, które rządzą stylem eklektycznym, mogą przejawiać się między innymi w zestawieniu ze sobą barw i tkanin czy dodatków. Możemy więc na przykład na tle intensywnie różowych ścian postawić żółte łóżko. Innym przykładem będzie wykorzystanie drewnianych mebli na tle pomarańczowych ścian. W stylu eklektycznym chodzi bowiem o to, żeby łączyć ze sobą przedmioty i dodatki pozornie niepasujące do siebie. Jednak siłą tego stylu jest właśnie mieszanie różnych mebli czy dodatków. Zaletą wnętrz eklektycznych jest możliwość wykorzystania rzeczy, których nigdy byśmy nie połączyli. Opiera się on na zabawie stylem czy dodatkami. Pewne jest, że tego trendu nie da się zamknąć w sztywnych ramach. Nie ma określonych zasad, którymi musimy kierować się, urządzając wnętrze w stylu eklektycznym. Dajmy ponieść się fantazji i odważmy się, mieszać ze sobą różne style.

Jak zaaranżować sypialnię w stylu eklektycznym?

Wbrew pozorom styl eklektyczny w sypialni jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na urządzeniu wnętrza, która będzie oryginalne i przytulne. Można powiedzieć, że takie pomieszczenie będzie opozycyjne do prostego stylu skandynawskiego czy surowego industrialnego. Nie wszyscy będą się w sypialni eklektycznej czuć dobrze, ale jeśli nie przeszkadza nam mieszanie różnych stylów, to eklektyzm zdecydowanie jest dla nas.

Jak powinna zostać zaaranżowana eklektyczna sypialnia? Nie może w niej zabraknąć dużej ilości kolorowych dodatków, powstałych z różnych faktur i materiałów. Pamiętajmy jednak, by podczas urządzania eklektycznej sypialni, nie zapomnieć o jej funkcjonalności. Jeśli chodzi o meble, to w sypialni musimy mieć wygodne łóżko, pojemną szafę na ubrania, małe szafki nocne na drobiazgi oraz toaletkę do wykonywania makijażu i dbania o siebie. Dodatkowo musimy pamiętać, by takie pomieszczenie solidnie oświetlić oraz zadbać o dużą ilość naturalnego światła. Jeśli wnętrze jest ciemne, nie zapominajmy o zamontowaniu luster.

Jaka pościel sprawdzi się w sypialni w stylu eklektycznym?

W sypialni urządzonej w stylu eklektycznym kluczową rolę odgrywać będą tekstylia. Ważne są dodatki jak firany, zasłony czy dywany, ale jednak najistotniejsze będzie to, jak zaaranżujemy nasze łóżko. Jeśli chodzi o pościel pasującą do stylu eklektycznego, to dobrze, by była wykonana z miękkich i delikatnych tkanin. Trafnym wyborem będą pościele w jasnych kolorach takich jak biel, beż czy ecru lub ewentualnie w barwach pastelowych. Podczas wybierania idealnej dla nas pościeli pamiętajmy, w unikać nadmiernej pstrokacizny i pilnować spójności kolorystycznej. Jest to szczególnie istotne, gdy nasza sypialnia jest mała, ponieważ nadmiar wzorów i struktur optycznie ją pomniejszy. Nie powinniśmy jednak popadać ze skrajności w skrajność. Eklektyzm to mocne zestawienia i odwaga aranżacji. Nie bójmy się więc szaleć, także w kwestii zaaranżowania naszego łóżka. Najlepszymi pościelami do takiej sypialni będą pościele flanelowe, jersey czy bawełniane.

Jak zaaranżować łóżko w eklektycznej sypialni?

Jak już wspomnieliśmy, sercem eklektycznej w sypialni powinno być łóżko. Wiemy już jaką pościel wybrać, ale to nie wystarczy, by wykreować modne i funkcjonalne miejsce do spania. Nie może w nim zabraknąć dużej ilości poduszek w kilku rozmiarach. Koniecznie powinniśmy ubrać je w poszewki o wielu strukturach. Sprawdzą się te z krótkim i długim włosiem, z ażurowymi wzorami czy też trójwymiarowymi motywami. Najlepiej jest utrzymać je w jednej gamie kolorystycznej. Dzięki temu grać będziemy fakturami, a nie wieloma, niekoniecznie dobrze komponującymi się wzorami. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wymieszać ze sobą poduszki gładkie jednokolorowe z tymi wzorzystymi. Oprócz wielu poduszek na łóżku w sypialni w stylu eklektycznym przyda się również miękka narzuta. Jej celem będzie nie tylko udekorowanie naszego łóżka, ale również z powodzeniem może stać się wygodnym okryciem.