Jak rozjaśnić ciemną sypialnię? 4 pomysły na modne dodatki

sty 13, 2021 | Czytelnia, Inspiracje kolorystyczne | 0 komentarzy

Sypialnia to miejsce przeznaczone do odpoczynku. No właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy znaczną część dnia podczas snu. Często także po pracy lub w wolny dzień lubimy tam dłużej posiedzieć, czytając książkę lub oglądając ulubiony serial. Aby wszystko to sprawiało nam przyjemność, musimy mieć zapewnione odpowiednie warunki. Wygodne łóżko to jednak nie wszystko, warto więc zadbać także o różnego rodzaju dodatki – zwłaszcza do czarnej sypialni – które ją ożywią i sprawią, że będzie znacznie przytulniejsza. Przeczytaj artykuł i zapoznaj się z naszym zestawieniem!

Czym wyróżnia się ciemna sypialnia?

Czarna sypialnia jest pomieszczeniem, posiadającym kilka cech charakterystycznych. Mogą to być:

  • ciemne ściany;
  • ciemne meble;
  • mała ilość światła dziennego, wpadającego do wnętrza.

Te trzy kwestie są kluczowe w momencie klasyfikacji sypialni jako ciemną. Pomieszczenie takie z pozoru może wydawać się smutne, przygnębiające, przybite. Niektórzy mogą nawet współczuć właścicielom takiego wnętrza, że muszą oni żyć w takich depresyjnych warunkach. Warto jednak mieć świadomość, że decyzja o zastosowaniu takich, a nie innych rozwiązań, jest zazwyczaj ich własnym, celowo podjętym krokiem. Przy wykorzystaniu odpowiednich dodatków całość może stworzyć ciekawą, niecodzienną kompozycję. 

Kolory dominujące w ciemnej sypialni

Większość osób może stwierdzić, że nietrudno domyślić się, jakie kolory dominują w ciemnej sypialni. Według nich jest to barwa czarna, szara i ewentualnie brązowa. Należy jednak wiedzieć, że każdy kolor może przyjąć ciemny odcień. Zarówno wesoła czerwień, którą w ciemniejszym wydaniu nazwiemy bordem, jak i żywa zieleń – przyjmująca postać butelkowej zieleni. To, jaki ciemny kolor znajduje się w Twojej sypialni, wpłynie na barwę oraz rodzaj dodatków, które warto do niej zakupić. 

Dodatki, które w ciemnej sypialni sprawdzą się idealnie

Każdy, kto interesuje się urządzaniem wnętrz lub kto jest na etapie wykańczania swojego mieszkania wie, że wszelkiego rodzaju dodatki są elementami wyposażenia, które muszą znaleźć się w każdym pomieszczeniu. Zazwyczaj nie mają one żadnych istotnych funkcji, dlatego osoby stawiające na praktyczność i przydatność tego, co kupują, nie będą pozytywnie nastawione do ozdób. Warto jednak pamiętać, że nie tylko funkcjonalność jest ważna podczas urządzania domu – estetyka również ma ogromne znaczenie.

Pościel do ciemnej sypialni – na jaką warto się zdecydować?

Pościel jest jednym z najważniejszych elementów w sypialni. To właśnie ona otula nasze ciała w chłodne noce i sprawia, że mamy możliwość spania w komfortowych warunkach. Wybierając bieliznę pościelową do ciemnej sypialni, na samym początku warto się zastanowić, jaki efekt chcemy dzięki niej uzyskać:

  • jeśli zależy nam przede wszystkim na rozjaśnieniu wnętrza – warto wybrać tę w jasnych kolorach. Należy jednak pamiętać o tym, że nieciemne materiały zdecydowanie łatwiej się brudzą. Wariant ten może się więc nie sprawdzić, gdy posiadamy małe dzieci, lubiące swoimi – często zabrudzonymi – rączkami zostawiać wszędzie ślady lub zwierzęta domowe, gubiące sierść, jak pies czy kot;
  • ciemna pościel w ciemnej sypialni również może zdać egzamin – sprawi, że we wnętrzu zapanuje elegancka spójność. Niektórzy jednak mogą obawiać się, że pomieszczenie wyda się smutne i przygnębione. Wówczas wystarczy rozjaśnić je innymi elementami wyposażenia, jak np. ramki ze zdjęciami;
  • jedną z ciekawszych opcji jest zastosowanie w ciemnej sypialni kolorowej lub wzorzystej pościeli – sprawi ona, że wnętrze będzie znacznie weselsze. Warto jednak pamiętać, że na dalszym etapie urządzania może to sprawić nieco kłopotu w kwestii wyboru pozostałych ozdób – zwłaszcza gdy jesteś osobą, która lubi, kiedy wszystko jest idealnie do siebie dopasowane kolorystycznie.

Narzuta na łóżko w ciemnej sypialni

Podczas kupowania wyposażenia do ciemnej sypialni warto pamiętać o odpowiedniej pościeli, ale również o narzucie na łóżko. Zasady jej wyboru są podobne, jak w przypadku bielizny pościelowej. Co ważne, wspomniana narzuta może przybrać także postać koca, który równie ciekawie odnajdzie się w roli nakrycia łóżka.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie w ciemnej sypialni

Każde ciemne pomieszczenie, czyli takie, w którym są małe okna (lub nie ma ich wcale), musi mieć dobre źródło światła. Będzie to nie tylko funkcjonalne, ale i bezpieczniejsze dla naszego wzroku, ponieważ przykładowo: czytając w ciemności, znacznie obciążamy nasze oczy. Wybierając więc oświetlenie do ciemnej sypialni, szczególnie ważne jest to, aby dawało ono odpowiednią ilość światła. Co więcej, istotna jest również kwestia doboru wyglądu lamp do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Jeśli więc Twoja sypialnia jest np. loftowa, najlepiej sprawdzą się kinkiety czy żyrandole w postaci żarówek Edisona. 

Kwiaty i rośliny jako niezbędniki w ciemnej sypialni

Rośliny są bardzo ważnymi elementami wyposażenia w każdym domu. Szczególnie istotna jest ich obecność w sypialni – nie tylko tej ciemnej. Wszelkie krzewy wytwarzają bowiem tlen, który niezbędny jest nam do prawidłowego funkcjonowania. Co więcej, oczyszczają także powietrze z zanieczyszczeń, powodując, że sen i odpoczynek jest znacznie zdrowszy i przyjemniejszy. 

Kwiaty mają również wiele zalet wizualnych. Ożywiają pomieszczenie i sprawiają, że jest ono weselsze. Dzięki temu przyjemniej się w nim przebywa, a nasz nastrój od razu się poprawia.