Jak prać prześcieradło? Pielęgnacja materiału krok po kroku
Pielęgnacja produktów, na których śpimy to szczególnie istotna kwestia, ponieważ używane codziennie przez jakiś czas mogą z czasem brzydko pachnieć lub gromadzić zanieczyszczenia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że czyszczenie i prawidłowa pielęgnacja prześcieradła, również jest ważna. Dzięki temu zachowa swój wygląd i natężenie kolorów pozostanie nienaruszone, a przede wszystkim materiał nie będzie się mechacił. Zanim jednak tak się stanie, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. W naszym artykule podpowiadamy, jak prać prześcieradło krok po kroku!
Czy powinno się prać prześcieradło z gumką zaraz po zakupie?
Prześcieradła z gumką to najczęściej wybierane produkty na łóżko do sypialni ze względu na swoją funkcjonalność, ponieważ są łatwe w założeniu, a tym samym nie ściągają się podczas snu. Oprócz tego, że są wygodne w użytkowaniu, to wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Pranie prześcieradła z gumką najlepiej wykonać jeszcze przed pierwszym założeniem na łóżko bez względu na to, czy jest wykonane z kory, bawełny, czy z innych materiałów wysokiej jakości. Jest to konieczne, ponieważ podczas produkcji zastosowano barwnik, który może pofarbować materac, białą pościel, czy też naszą skórę. Pranie pozwoli na usunięcie nie tylko kolorowego barwnika, ale i bakterii, czy zanieczyszczeń. Tkanina po zakończeniu czyszczenia stanie się delikatna i miła w dotyku. Zanim jednak przystąpimy do prania prześcieradła, powinniśmy posegregować ubrania i inne rzeczy w pralce, głównie ze względu na materiał. Prześcieradło wykonane, np. z satyny mogłoby ulec zniszczeniu. Szczególnie, jeśli wypierzemy je z ręcznikami kuchennymi.
Jak prać prześcieradło?
Dowiedzieliśmy się już, co zrobić z prześcieradłem zaraz po zakupie, ale czy wiemy, jak prawidłowo prać nasze prześcieradło? Ten proces jest nie tylko ważny w przypadku nowej bielizny pościelowej, ale i w momencie, kiedy konieczne jest czyszczenie używanego prześcieradła. Każdy komplet powleczenia na łóżko wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego pokażemy krok po kroku, jak prawidłowo prać prześcieradła z gumką lub bez.
Krok 1. Przygotowanie naszego prania
Podczas każdego prania należy odpowiednio przygotować materiały do pielęgnacji, czyli posegregować je według materiałów i kolorów. Dzięki temu unikniemy wszelkich zniszczeń, a kolor pozostanie taki sam.
Krok 2. Odpowiedni program prania w pralce
Jeśli już dokonaliśmy segregacji naszych materiałów, kolejnym bardzo ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego trybu prania. W większości domowych pralek jest możliwość prania mechanicznego i manualnego. Zanim jednak zdecydujemy się na któryś wariant, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Może się zdarzyć, że wybór nieodpowiedniego programu spowoduje zniszczenie tkaniny, a tego zdecydowanie chcielibyśmy uniknąć. Niektóre materiały są bardzo delikatne i przez to wymagają odpowiedniej pielęgnacji i prania ręcznego.
Krok 3. Środki do prania prześcieradeł
Detergenty to również istotna rzecz podczas prania prześcieradła w pralce. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie, np. kapsułek lub proszku do prania z dodatkiem płynu do płukania. Ten ostatni ma właściwości zapobiegania elektryzowaniu się materiału, a tym samym tkanina stanie się nie tylko miła i delikatna w dotyku, ale przede wszystkim będzie pięknie pachnieć.
Krok 4. Odpowiednia temperatura prania w pralce
Temperatura podczas prania materiałów jest równie istotna, jak w przypadku środków czyszczących, czy programu. Jeśli wypierzemy w zbyt wysokiej temperaturze, to tkanina może nie tylko ulec zniszczeniu, ale i skurczyć się w bębnie, przez co może być już za mała na łóżko. Optymalna temperatura prania to 40 stopni Celsjusza, aczkolwiek należy zwracać uwagę na zalecenia producenta na produkcie.
Krok 5. Systematyczność prania prześcieradła z gumką
Najczęściej pojawiającym się pytaniem jest, jak często prać prześcieradło lub pościel. Na materiałach podczas spania gromadzi się wiele zanieczyszczeń w postaci bakterii, czy roztoczy, które mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego, jest regularne pranie i wymienianie prześcieradła przynajmniej raz w tygodniu. Jest to optymalne rozwiązanie, aby różne zanieczyszczenia nie przedostawały się do naszej bielizny pościelowej.
Ważne: Pranie pościeli, czy też prześcieradła raz w tygodniu może być uciążliwe, dlatego najważniejsze jest, żeby prać częściej niż raz w miesiącu.
Jak suszyć wyprane prześcieradło?
Oprócz odpowiedniego prania prześcieradła ważne jest, aby po pielęgnacji przystąpić do prawidłowego suszenia materiału. Najlepszym rozwiązaniem będzie rozwieszenie prześcieradła na suszarce lub sznurku. Zaleca się raczej nie stosować suszarki bębnowej, dzięki temu uniknie się wszelkich zniszczeń tkaniny. Podczas schnięcia kompletu bielizny pościelowej najlepiej zapewnić jej odpowiednie warunki. Temperatura nie powinna być niższa niż 20 stopni Celsjusza, ponieważ prześcieradło mogłoby wystarczająco nie wyschnąć, a to spowodowałoby, że materiał zacząłby brzydko pachnieć. Optymalna temperatura jest powyżej 20 stopni, aczkolwiek miejsce nie powinno być także bardzo nasłonecznione. Promienie słoneczne mogą spowodować, że produkt straci swoje żywe kolory.
Najnowsze komentarze