Jak prać kolorową pościel, by nie farbowała? Sprawdzone sposoby

kw. 12, 2022 | Czytelnia | 0 komentarzy

Kolorowa pościel gładka i wzorzysta to nasz najczęstszy wybór, jeśli chodzi o dobór tekstyliów do naszej sypialni. Lubimy otaczać się wielobarwnymi pościelami, które są ładne i pozytywnie nas nastrajają. Jednak kolorowa pościel może być dość uciążliwa w użytkowaniu. Bardzo często zdarza się bowiem, że zwłaszcza te tańsze farbują. I to nie tylko w praniu, ale również podczas codziennego użytkowania. Jak tego uniknąć? Co zrobić, żeby nasza kolorowa pościel nie farbowała? Oto kilka porad na pranie i pielęgnację wielobarwnej pościeli, które pomogą nam uporać się z tym problemem. Zapraszamy do lektury!

Co jest przyczyną farbowania pościeli?

Chyba każdy z nas choć raz miał do czynienia z farbująca pościelą. Jest to zjawisko dość powszechne, szczególnie jeśli damy się skusić atrakcyjnym cenom tekstyliów. Zazwyczaj bowiem problemy z farbowaniem dotyczą podejrzanie tanich kompletów pościeli. Przyczyn farbowania może być wiele. Najczęstszymi są źle dobrane lub zabezpieczone barwniki. Jeśli producent nieodpowiednio przygotuje tkaninę na pościel, to może się okazać, że barwnik będzie wydostawał się z materiału i osądzał na naszych ubraniach czy prześcieradle. Każda tkanina po farbowaniu powinna zostać bowiem ustabilizowana, jednak proces ten nie zawsze jest przeprowadzany w odpowiedni sposób, bądź też używane są słabej jakości barwniki. Niestety oszczędności w produkcji, słabej jakości materiały czy nietrwałe barwniki doprowadzają do powstania farbującej pościeli. Producenci bardzo często próbują maksymalnie uprościć proces produkcyjny, co z kolei może skończyć się nieodpowiednio dostosowanym do użytkowania materiałem. Takie pościele potrafią farbować już nawet podczas kontaktu tkaniny z potem, nie mówiąc już o reakcji uwalniania barwników podczas prania. Oczywiście nie zawsze jest tak, że tańsza pościel będzie farbować, a droższa nie. Dlatego tak ważne jest wybieranie tekstyliów od sprawdzonych producentów, którzy przykładają dużą wagę do procesu produkcji.

Jak sprawdzić, czy nasza pościel będzie farbować?

Przynosząc nową pościel do domu, warto upewnić się przed jej użyciem, czy będzie farbować. W jaki sposób zrobić to nie ryzykując zniszczenia innych rzeczy? Najprościej będzie wykorzystać do tego celu chusteczkę wyłapującą kolory (taką, którą dorzucamy do prania). Wystarczy, że ją zwilżymy i potrzemy nią materiał. Jeśli zostaną na niej kolorowe ślady, mamy już pewność, że nasza nowa pościel będzie farbować. Jeśli zaś chusteczka będzie czysta, możemy swobodnie korzystać z okrycia bez obaw, że uszkodzimy nasze ubrania czy prześcieradło.

Jak prać kolorową pościel, żeby nie farbowała?

Najważniejszą zasadą podczas prania pościeli kolorowej jest to, by robić to zgodnie z zaleceniami producenta. Program czy temperaturę prania powinniśmy dobrać do rodzaju materiału, z którego została ona uszyta. Cześć tkanin może być prana wyłącznie w niskich temperaturach, niektóre zaś, jak na przykład bawełna, zniosą pranie nawet w 80 stopniach Celsjusza. Pamiętajmy, by pościeli nie prać z ubraniami, a wyłącznie z innymi tekstyliami. Kolorową pościel powinniśmy przed praniem obrócić na lewą stronę oraz zasunąć lub zapiąć. Koniecznie dostosujmy program i temperaturę do zaleceń producenta. Może nas to uchronić przed zafarbowaniem. Do prania warto dodać wspomniane już chusteczki wyłapujące kolor. Są one tanie i łatwo dostępne, a w razie, gdyby okazało się, że nasza pościel jednak będzie puszczać barwniki, chusteczki wyłapią je i uratują od zafarbowania inne prane tekstylia.

Domowe sposoby na farbującą, kolorową pościel

Oprócz już omówionych metod prania kolorowej pościeli tak, by nie farbowała, warto również poznać kilka domowych trików, które ułatwią nam właściwą pielęgnację tekstyliów. Większość z nich jest tania i łatwo dostępna, a efekty mogą przebić nasze wyobrażenia.

Jak wyprać pościel, która farbuje?

Będąc świadomym tego, że nasza pościel farbuje, możemy odpowiednio przygotować pranie. Przede wszystkim konieczne będzie wielokrotne powtórzenie tej czynności tak, by pozbyć się nadmiaru barwników. Oczywistym jest również to, że farbująca pościel pierzemy samodzielnie. Każdorazowo należy obrócić ją na lewą stronę oraz wykorzystać chusteczki wyłapujące kolor. Dodatkowo warto sięgnąć po płyn lub proszki do prania materiałów farbujących. Ich zadaniem będzie zakonserwować kolor i powstrzymać proces wypłukiwania barwnika. Niestety musimy liczyć się z tym, że po wielokrotnym praniu farbujące i pościeli, barwniki nie będą równomiernie na niej rozłożone. Bez tego jednak nasza nowa pościel stanie się bezużyteczna.

Kuchenne sposoby na farbujące pościel

Najpopularniejszymi domowymi sposobami na farbującą pościel jest użycie octu. Ma on właściwości konserwujące, dlatego może pomóc nam w zatrzymaniu wypłukiwania się barwników. Jeszcze przed praniem powinniśmy namoczyć pościel w roztworze wody i octu. Jednak by ten proces przebiegł pomyślnie, pościel powinna leżeć w occie minimum 8 godzin. Na podobnej zasadzie zadziała roztwór soli i wody utlenionej. Do 5 l wody musimy dodać szklankę soli i 100 ml wody utlenionej. W takim roztworze pościel również powinna przeleżeć kilka godzin.