Jak dobrać prześcieradło w zależności od pory roku? Poradnik

wrz 20, 2023 | Czytelnia | 0 komentarzy

Dobór pościeli na różne pory roku to rzecz oczywista, podobnie jak prześcieradeł. Jaka bielizna pościelowa sprawdzi się latem, a jaka zimą? Która będzie nadawała się na każdą porę roku? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym doradzamy, jak wybrać prześcieradło ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne oraz panującą temperaturę.

Wybór odpowiedniego prześcieradła na różne pory roku – dlaczego jest tak ważny?

Wybór odpowiedniego prześcieradła w zależności od panujących warunków atmosferycznych i temperatury jest niezwykle kluczowy, aby zapewnić sobie zdrowy, spokojny i komfortowy sen. Podczas niego organizm ma czas na odpoczynek i regenerację przed następnym dniem. Sen wpływa również na koncentrację i możliwości zapamiętywania. Co więcej, bielizna pościelowa chroni materac naszego łóżka przed zabrudzeniami.

Na jakie tkaniny prześcieradeł warto zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup prześcieradła na daną porę roku, zdecydowanie najlepiej zwrócić uwagę na te wykonane z naturalnych materiałów. Zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza oraz wchłoną nadmiar wilgoci dzięki właściwościom absorpcyjnym. W bieliźnie pościelowej z naturalnego materiału będzie nam się spało wygodnie i komfortowo, bez względu na panujące warunki atmosferyczne i temperaturę. Najpopularniejszymi rodzajami są m.in. prześcieradła bawełniane i z satyny bawełnianej oraz bambusowe.

Jakich materiałów prześcieradeł unikać?

Podczas wyboru prześcieradła na konkretną porę roku, unikajmy sztucznych tkanin, np. poliestrowych. Nie pozwolą skórze oddychać, przez co nasz organizm będzie się znacznie intensywniej pocił. Prześcieradło nie będzie także wchłaniało nadmiaru wilgoci. W takich sytuacjach niestety jesteśmy zdecydowanie bardziej narażeni na przeziębienie. Ponadto na naszej skórze mogą wystąpić reakcje alergiczne.

Jakie prześcieradło wybrać na różne pory roku?

Prześcieradła warto dopasować do aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Cieńsze tkaniny wykorzystamy przy cieplejszych porach roku. Natomiast grubsze prześcieradła powinniśmy stosować wtedy, gdy temperatura znacznie spadnie. Który materiał sprawdzi się najlepiej na daną porę roku? Poniżej podajemy propozycje na wiosnę, lato, jesień i zimę.

Prześcieradła na wiosnę

Wiosna to okres przejściowy. Temperatura powietrza może być już wysoka lub wręcz przeciwnie. Sprawdzą się wtedy prześcieradła z uniwersalnych materiałów takich jak bawełna czy jersey. Nie są one ani zbyt cienkie i ani zbyt grube, dzięki czemu nie będzie nam za zimno podczas snu. Co więcej, nasz organizm nie powinien się spocić. Zwróćmy też uwagę na gramaturę prześcieradła – im wyższa, tym grubszy będzie materiał.

Lekkie prześcieradła na lato

W upalne, letnie noce, staramy się ograniczyć naszą pościel, jak tylko to możliwe. Bardzo często rezygnujemy ze spania pod kołdrą. Wtedy warto zdecydować się na lekkie prześcieradła na lato. Jednymi z najczęściej kupowanych i polecanych są te wykonane z jerseyu. Kluczową zaletą tej dzianiny jest higroskopijność. Oznacza to, że jest w stanie efektywnie wchłaniać wilgoć. Dlatego prześcieradła z jerseyu poleca się szczególnie latem, gdy pocimy się znacznie więcej ze względu na wysokie temperatury. Inne godne uwagi prześcieradła letnie to uniwersalne tkaniny wykonane z bawełny. Są cienkie, naturalne oraz przewiewne, przez co nie powinniśmy się przez nie przegrzać.

Prześcieradła jesienne

Jesień, podobnie jak wiosna, jest uznawana za okres przejściowy. Wtedy jednak sięgamy po nieco grubsze i cieplejsze prześcieradła, które pozwolą nam się ogrzać. Jesienią poleca się stosować przede wszystkim prześcieradła bambusowe. Ochronią organizm przed chłodem. Sprawdzą się też bielizny pościelowe wykonane z uniwersalnych materiałów takich jak bawełna.

Ciepłe prześcieradła na zimę

Zimą zwracamy szczególną uwagę na komfortowy sen, ze względu na krótkie, ciemne dni oraz niskie temperatury. W tym mroźnym czasie możemy poszukiwać ciepłych prześcieradeł. Dlatego najlepiej powinny sprawdzić się te wykonane z frotte. Zdolność tkaniny do skutecznego odprowadzania wilgoci z powierzchni ciała oraz ochrona organizmu przed chłodem wpływa pozytywnie na komfort snu. Co więcej, jest przyjemna w dotyku i odporna na zagniecenie. Innym, popularnym materiałem na prześcieradło zimowe jest flanela. Jest ciepła i gruba, przez co sprawdzi się na mroźne noce.

Prześcieradła na każdą porę roku

Jeśli zależy nam na zakupie prześcieradła na każdą porę roku, warto zdecydować się na bieliznę pościelową wykonaną z satyny bawełnianej. Wielu osobom przypadnie do gustu ze względu na swój atrakcyjny, elegancki wygląd. Tkanina bardzo dobrze przepuszcza powietrze w trakcie snu, dzięki czemu skóra może oddychać. Ponadto jest miękka i przyjemna w dotyku.