Jak dbać o pościel haftowaną? Dowiedz się, czego NIE możesz robić!

sty 31, 2022 | Czytelnia | 0 komentarzy

Pościel haftowana jest z pewnością wyjątkową dekoracją każdego domu. Bardzo często haftowane tekstylia, czyli pościel, obrusy, bieżniki są rodzinnymi skarbami, które wykonały zdolne dłonie naszych przodków. Haftowana pościel jest wyjątkowo elegancką ozdobą, z którą jednak musimy obchodzić się bardzo delikatnie. Jeśli będziemy o nią odpowiednio dbać i właściwie ją pielęgnować, z pewnością będzie nam służyć przez długie lata. Warto jednak dowiedzieć się, jakich błędów nie popełniać podczas prania i prasowania pościeli z haftem. Tematykę tę przybliżymy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czym charakteryzuje się pościel haftowana?

Haft jest rodzajem dekoracji wykonywanych za pomocą muliny na różnego rodzaju tkaninach. Haft może być wykonany praktycznie na każdym materiale, także tym, z którego później wykonano pościel. Haftowana pościel jest więc wyjątkową i elegancką ozdobą. Najczęściej, jeśli chodzi o pościel haftowaną, którą dziedziczymy po przodkach, to będzie ona posiadała wyhaftowane inicjały lub delikatne motywy roślinne czy geometryczne. Możemy oczywiście kupić pościel haftowaną w sklepach stacjonarnych i internetowych, ale haft nie będzie wykonane ręcznie, a komputerowo. Mimo różnych technik wykonania nie zmienia to faktu, że jest to rodzaj pościeli dużo delikatniejszy i trzeba o niego szczególnie zadbać.

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja pościeli haftowanej?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że prawidłowa pielęgnacja pościeli z haftem musi być regularna. O ile tradycyjną pościel bez takich elementów możemy prać nieco rzadziej, to te z haftem powinniśmy brać regularnie raz w tygodniu. Chodzi bowiem o to, by nie doszło do powstania dużych zabrudzeń czy mocnego przepocenia i odbarwienia materiału. Dzięki regularnej pielęgnacji nasza pościel haftowana będzie wyglądała przez długi czas tak samo dobrze. Nie powinniśmy prać pościeli z haftem z innymi kolorami, ponieważ w łatwy sposób możemy ją zniszczyć przez zafarbowanie. Możemy również nieświadomie doprowadzić do jej starzenia, choć będzie nam się wydawało, że pierzemy ją z rzeczami, które nie farbują. Wyjątkowa delikatność w traktowaniu na pewno przyniesie pozytywne rezultaty.

Najczęstsze błędy popełniane podczas dbania o pościel haftowaną

Wiemy już, że pościel z haftem wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wbrew pozorom nie musi być ona bardzo czasochłonna czy trudniejsza niż w przypadku tradycyjnej pościeli. Warto poznać najczęstsze błędy, które są popełniane podczas dbania o pościel haftowaną i po prostu ich się wystrzegać.

Czego więc nie robić, piorąc pościel?

  • Pościeli haftowanej nie powinniśmy prać w wysokich temperaturach. Postępujemy zawsze zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziemy na metce i trzymajmy się zasady, że białą pościel haftowana pierzemy maksymalnie 60 stopniach Celsjusza, a kolorową w 40 stopniach Celsjusza.
  • Prać pościel z haftem na prawej stronie. Przed praniem zawsze wrócimy ją na lewą, dzięki czemu ochronimy delikatną ozdobę, którą jest haft i nie spowodujemy jego zniszczenia.
  • Używać mocnych detergentów i wybielaczy. Niestety haftowana pościel jest delikatna, dlatego absolutnie do jej regularnego prania nie powinniśmy używać mocnych proszków. Sięgnijmy po detergenty delikatne, które posiadają formuły dbające o wymagające tkaniny. Ta sama zasada dotyczy inwazyjnych, chemicznych wybielaczy. Jeśli na naszej haftowane i pościeli pojawiają się plamy, spróbujmy wywabić je z pomocą domowych sposobów lub delikatnych środków czyszczących w postaci mydełek piorących czy w formie rolerów.
  • Prać z pełnym bębnem innego prania. Jak już wspomnieliśmy, nasza haftowana pościel powinna być prana osobno lub z innymi, podobnego typu tekstyliami. Chodzi przede wszystkim o to, by podczas prania została ona dobrze wypłukana nie zafarbowała.
  • Prać na maksymalnych obrotach. Haftowane elementy na naszej pościeli są bardzo delikatne, z tego powodu absolutnie nie możemy korzystać z mocnego wirowania. Maksymalne obroty powinny ustawione być na 600.
  • Prasować po prawej stronie. Podobnie jak pranie także i prasowanie pościeli haftowanej powinny odbywać się na lewej stronie. Chodzi nie tylko o to, by maksymalnie ochronić wyszyte elementy, ale również o to, że dużo łatwiej będzie nam się pracowało tam, gdzie nie ma wystających dekoracji.
  • Prasować na sucho. Jest to błąd, który może nie zniszczy haftowanej pościeli, ale może znacznie utrudnić proces prasowania i doprowadzić do przypadkowego przypalenia. Zdecydowanie łatwiej będzie nam prasować pościel, kiedy jest jeszcze wilgotna. Czynnością, którą warto wykonać, kiedy wyjmujemy pościel z haftem z pralki jest jej solidne wstrząśnięcie. Dzięki temu pozbędziemy się nadmiaru wody oraz wstępnie rozprostujemy włókna.
  • Przechowywać bez zabezpieczenia. Haftowana pościel powinna być również odpowiednio przechowywana. Najlepiej będzie, gdy będziemy przechowywać ją w luźnym pokrowcu w szafce lub szufladzie z odpowiednią wentylacją. Dzięki temu ochronimy ją przed zakurzeniem i zażółceniem.