Czy warto mieć pościel lnianą w swojej sypialni? Podpowiadamy!

gru 8, 2023 | Czytelnia | 0 komentarzy

Len najczęściej kojarzony jest z szarym i sztywnym materiałem. Tak naprawdę tkanina, która zyskała popularność wśród tekstyliów, jest miękka i przyjemna w dotyku. Dzięki temu, że jest naturalny i zdrowy dla naszej skóry jest coraz częściej wykorzystywany podczas produkcji poszewek. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem produktów lnianych, sprawdź nasz artykuł, w którym podpowiadamy, czy warto mieć pościel z lnu w sypialni.

Czym tak naprawdę jest len?

Materiały lniane wytwarza się z ekologicznych roślinnych włókien, które pozyskiwane są z łodygi lnu. Proces obejmuje tkaniny wytwarzane z czystej lnianej przędzy, ale również z domieszką wełny, bawełny i poliestru. Dodatkowe włókna pozwalają wyeliminować negatywne cechy lnu, jak np. podatność na powstawanie zagnieceń, jednocześnie zachowując charakterystyczne właściwości takie jak trwałość i przewiewność.

Czym cechują się pościele wykonane z lnu?

Pościel z lnu cechuje szereg wyjątkowych właściwości. Przede wszystkim jest antyalergiczna i antybakteryjna, co podczas wyboru poszewek lnianych jest szczególnie istotne. Co więcej, materiał jest solidny i posiada wysoką odporność na przetarcia i rozciągnięcie. Tekstylia sypialniane z lnu nie elektryzują się, a do tego wyróżniają wysoką absorpcją wilgoci i przewiewnością. Pościel lniana sprawdza się w lecie, ponieważ ma właściwości chłodzące, a w upalne dni daje uczucie chłodu.

Dlaczego pościel z lnu jest tak popularna?

Pościel wykonaną z lnu utożsamia się z luksusem i nowoczesnym wykończeniem wnętrz. Na rynku można zakupić ją w każdym sklepie z tekstyliami. Dzięki właściwościom materiału, z jakiego zostały wykonane poszewki są tak popularne. Wśród miłośników tkanin włókna lniane uznawane są za szlachetne. Głównie dlatego, że len to roślina naturalnego pochodzenia. Historia materiału sięga tysięcy lat przed naszą erą i do dzisiaj uznaje się, że poszewki są nie tylko oznaką elegancji, ale i dobrego gustu. Roślina znana była jeszcze w starożytności, ale i polski len posiada wielowiekową tradycję.

Przez pewien czas lniane tkaniny straciły na popularności na rzecz innych produktów syntetycznych. Aczkolwiek z biegiem lat coraz więcej ludzi powraca do wyrobu pościeli lnianej oraz innych produktów z tej tkaniny, np. ubrań. Materiał posiada wiele zalet, dlatego młodzi rodzice kupują poszewki wykonane z tego włókna nie tylko do swoich sypialni, ale i do łóżeczka niemowlaków. Dzięki temu, że jest delikatny i bezpieczny dla skóry dorosłych, jak i dzieci można używać poszewek lnianych już od pierwszych dni narodzin.

Dlaczego warto wybrać pościel lnianą?

Czemu pościel lniana sprawdza się w naszych sypialniach? Tak naprawdę jest wiele powodów, dla których warto wybrać pościel z lnu. Nie tylko doskonale przepuszcza powietrze, ale także sprawia, że nasza skóra oddycha podczas nocnego odpoczynku. Dzięki temu po nocy będziemy bardziej zrelaksowani i wypoczęci. Pościel naturalna wykonana z lnu zapewnia spokojny i głęboki sen. Jest to idealny wybór dla osób, które cierpią na bezsenność. Materiał reguluje temperaturę naszego ciała, dlatego możemy mieć pewność, że w zimowe i mroźne wieczory zapewni nam ciepło i nas ogrzeje, natomiast w lecie ochłodzi podczas upałów.

Nie bez znaczenia len w sypialni zalicza się do tkanin wytrzymałych pomimo swojej delikatnej struktury. Ciekawostką jest fakt, iż zdecydowanie większa jest wytrzymałość pościeli lnianej niż produktów wykonanych z bawełny.

Czy pościel z lnu jest dobra dla osób z uczuleniami?

Po pościel z lnu powinny sięgać przede wszystkim osoby z uczuleniami. Materiał jest na tyle bezpieczny, że nie zawiera żadnych alergenów, a wręcz nie powoduje podrażnień. Jest delikatny dla naszej, jak i dziecięcej skóry. Len posiada także właściwości antystatyczne, co oznacza, że nie gromadzi się kurz, który jest szkodliwy dla alergików. Coraz popularniejszy jest wybór pościeli lnianej do sypialni, chociażby dlatego, że nie gromadzą się tam bakterie. Len posiada także działania bakteriostatyczne, a dawniej używano go nawet do produkcji bandaży.

Jak prać pościel lnianą?

Jeśli kupimy naturalny materiał do sypialni, to możemy mieć pewność, że pościel lniana będzie odporna na codzienne użytkowanie. Dzięki temu możemy ją często prać. Stereotypem jest, że tkaniny wykonane z lnu są trudne w utrzymaniu, a do tego wymagają specjalnej pielęgnacji i ciężko je wyprasować. Obecnie akcesoria sypialniane produkowane są z zastosowaniem nowoczesnych procesów technologicznych. Co wiąże się z tym, że jakość pościeli lnianej, jest zupełnie inna. Współczesne poszewki wytwarzane z lnu o wiele łatwiej utrzymać w czystości, ponieważ nie posiadają specjalnych wymagań.

Tkaniny naturalne lniane bez obaw o materiał można prać w pralce i prasować, a do tego dobrze znoszą wysokie temperatury. Oczywiście zaleca się stosować delikatne środki do pielęgnacji dla naszych dzieci, ponieważ są nie tylko bezpieczne dla ich wrażliwej skóry, ale i dla samego materiału.