Czy kolor pościeli ma znaczenie dla jakości naszego snu?

mar 5, 2021 | Czytelnia, Inspiracje kolorystyczne | 0 komentarzy

Na jakość naszego snu wpływ ma wiele czynników. O kilku z nich nawet byśmy w tym kontekście nie pomyśleli. Niewielu z nas zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że zarówno jakość wykonania jak i kolor pościeli, w której śpimy, mają znaczenie. Zwykle, wybierając pościel, kierujemy się wystrojem sypialni albo naszymi preferencjami kolorystycznymi. Jak działają na nas barwy i jaką pościel wybrać, by móc spać spokojnie? Sprawdzamy!

Jaki wpływ mają na nas barwy?

Może się wydawać, że kolory nie mają na nas większego wpływu. Udowodniono jednak, że nasze samopoczucie i zachowanie mogą być uwarunkowane tym, jakie barwy znajdują się w naszym otoczeniu. Kolory potrafią wywoływać w nas określone emocje, z czego chętnie korzystają chociażby twórcy reklam. Niektóre barwy, jak żółty i pomarańcz, pobudzają nas do działania, a inne, do których zaliczają się zieleń i błękit, sprzyjają relaksowi i wyciszeniu. 

To, jak różnie potrafimy reagować na poszczególne kolory, jest uwarunkowane psychologicznie, ale też kulturowo. Dlatego w niektórych krajach kolorem żałoby jest biel, podczas gdy w innych jest to czarny.

Które kolory powinny znaleźć się w sypialni?

Barwy wpływają na stężenie melatoniny w organizmie, co przekłada się na nasz nastrój. W sypialni spędzamy nawet ⅓ życia, dlatego warto zadbać o to, by była dla nas przyjemnym miejsce, w którym będziemy mogli oddać się relaksowi. Do aranżacji wnętrza wybierzmy jedną z tych barw, które będą miały na nas jak najbardziej pozytywny wpływ. 

Do barw kojących i ułatwiających wypoczynek zalicza się neutralne. Uspokajająco działają także barwy ziemi, takie jak brąz czy zieleń. Zdecydowanie powinniśmy jednak unikać kolorów energetyzujących, które wpływają na nas pobudzająco. Sprawią, że trudno nam się zrelaksować, a po dłuższym czasie mogą nawet wzbudzić w nas frustrację.

Dlaczego kolor pościeli ma znaczenie?

Pościel to dla nas najważniejsze z tekstyliów domowego użytku. Nie tylko pełni funkcję dekoracyjną, ale także decyduje o tym, czy nasz wypoczynek będzie udany. Zakup pościeli możemy oczywiście uzależnić od stylu wnętrza naszej sypialni, ale warto przy tym zwrócić uwagę na psychologię barw i dowiedzieć się, jaki mają wpływ na nasze samopoczucie. Może to być szczególnie przydatne dla osób prowadzących intensywny tryb życia, potrzebujących wyciszenia przed snem oraz tych, które mają chroniczne problemy z zasypianiem i cierpią na bezsenność.

Jaki kolor pościeli wybrać?

Jeśli odpowiednio zaaranżujemy kolorystycznie naszą sypialnię, przebywanie w niej będzie prawdziwie przyjemną chwilą. Jednakże każdy z nas ma inny temperament i lubimy otaczać się w życiu innymi kolorami. Dlatego poza ogólnymi zasadami doboru barw, wybierając kolor pościli, kierujmy się także intuicją i naszymi osobistymi preferencjami.

Szara pościel do sypialni

Szarość to jedna z tych barw neutralnych, które wpływają na nas kojąco. Wspomaga odpoczynek, a do tego jest elegancka, więc uczyni nasze wnętrze stylowym. Sypialnia z szarą pościelą to idealne miejsce do odizolowania się od świata. Jeśli więc zależy nam, by sypialnia stała się naszym azylem, postawmy właśnie na ten kolor!

Zielony kolor pościeli

Od zawsze wiadomo, że otaczanie się barwami natury ma na nas prawdziwie odprężające działanie. Zieleń daje poczucie bezpieczeństwa, odpręża i uspokaja. Otulenie się zieloną pościelą może nam się skojarzyć z położeniem się na łonie natury. Ten kolor powinny wybrać osoby, które sypialnię traktują jak osobistą świątynię relaksu.

Pościel w kolorze niebieskim

Niebieski, a szczególnie jego jasne odcienie, to jeden z najbardziej lubianych przez nas kolorów. Wzbudza same pozytywne odczucia, dlatego wręcz uwielbiamy się nim otaczać. Niebieska pościel to odpowiednie rozwiązanie dla osób w każdym wieku. Zdecydowanie podziała na nas uspokajająco po ciężkim dniu.

Czerwona pościel do sypialni

Czerwień w sypialni to sposób na przyjemny, intymny nastrój. Pościel w tym kolorze jest dobra na łoże małżeńskie oraz sprawdzi się zawsze wtedy, gdy chcemy zbudować klimat bliskości. Pościel w kolorze intensywnej czerwieni to przepis na sypialnię, która pobudzi nasze zmysły.

felipepelaquim BmoOdR6YP9o unsplash 1024x683

Jakich kolorów pościeli należy unikać?

Niektóre barwy mogą zadziałać na nas wyjątkowo negatywnie. Warto mieć tego świadomość, zanim zdecydujemy się na pościel w danym kolorze.

Żółty kolor pościeli

Żółta barwa wpływa na nas pobudzająco i sprawia, że wyzwalają się w nas endorfiny. Jest to kolor nacechowany optymizmem i radością z życia. I mimo że dzięki tym właściwościom jest to wręcz idealny kolor do porannego wstawania, tak z tych samych powodów zasypianie w żółtej pościeli może być utrudnione. Najlepiej, gdyby w naszej sypialni żółty pojawił się w dodatkach, takich jak koc albo poszewki na poduszki.

Pomarańczowa pościel w sypialni

Podobnie jak żółty, pomarańczowy to także wyjątkowo pobudzający kolor. Działa motywująco, zachęcając nas do działania. Niestety pomarańczowy w nadmiarze może jedynie zepsuć nasz nastrój, wzbudzając w nas zdenerwowanie. Jeśli jednak wyjątkowo zależy nam na pomarańczowej pościeli, wybierzmy jej pastelowy odcień, a nie intensywny.