Biała pościel – hit czy kit? Jak radzić sobie z poszewkami w śnieżnym odcieniu?

lip 22, 2021 | Czytelnia, Pościele proste, Pościele z dominującym kolorem | 0 komentarzy

Poszewki to elementy wyposażenia, które eksploatowane są każdego dnia. Służą nie tylko jako warstwa ochronna kołder i poduszek – przyczyniają się również do naszego komfortowego snu. Kupując więc nowe zestawy poszew, staramy się wybierać takie, które najbardziej spełnią nasze oczekiwania. Problem i wiele dylematów pojawia się, gdy chcemy zakupić białą pościel. Zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź, czy poszewki w śnieżnobiałym odcieniu rzeczywiście tak trudno utrzymać w czystości? Zapraszamy do lektury!

Czy warto kupować białą pościel?

Kolor biały, niezależnie od tego, gdzie jest zastosowany, ma swoich zwolenników i przeciwników. Jest to spowodowane głównie tym, że barwa ta kojarzy się z trudną do utrzymania czystością. Rzeczywiście kwestia ta jest dość problematyczna. Nie powinniśmy jednak skreślać białych elementów wyposażenia ze względu na to, że łatwo będzie je pobrudzić.

Przez wspomniane względy bardzo często cierpi biała pościel. Mimo iż prezentuje się ona niezwykle elegancko i dostojnie, osoby, które chciałyby ją kupić, nierzadko finalnie decydują się na inną barwę, w obawie o jej utrudnione użytkowanie. Prawda jest jednak taka, że nie warto z tego powodu rezygnować z chęci posiadania poszewek w śnieżnym odcieniu. Przy obrobienie uwagi nawet takie nie będą sprawiały wielu kłopotów.

W jakich wnętrzach sprawdzi się pościel w śnieżnym odcieniu?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na zakup białej pościeli, warto przemyśleć, w jakich pomieszczeniach będzie ona wykorzystywana. A dokładniej – kto ją będzie użytkował. 

Często zdarza się tak, że widzimy białą pościel w rozmiarze 140x200. Wydawać się może, że to komplet idealny do pokoju dziecięcego. Jeśli rzeczywiście planujemy przeznaczyć ją do łóżeczka malucha, może się to okazać mało trafnym pomysłem – a to z dwóch przyczyn: 

  • po pierwsze: dzieci zazwyczaj preferują kolorowe materiały, najczęściej dodatkowo z ulubionymi motywami z bajek. Jasny, jednolity materiał może zniechęcać do spania we własnym łóżeczku;
  • po drugie: dla dzieci biały materiał może wydawać się idealny do wykorzystania jako czyste płótno do tworzenia „dzieł” – podobnie jest w przypadku jasnych ścian czy podłóg. Jeśli zależy nam na tym, aby pościel nie została zamalowana chwilę po kupieniu, lepiej trzymać ją z daleka od dziecięcych rączek…

Jak dbać o białą pościel?

Wydawać by się mogło, że pielęgnacja białej pościeli to istny koszmar. Żółte przebarwienia, przybieranie szarego odcienia, plamy po herbacie czy kawie. Wszystko to pojawia się w naszej głowie jako lista podstawowych argumentów na „nie” podczas zakupu poszewek. W rzeczywistości jednak nie jest to aż tak straszne, jak może się wydawać na początku.

Biała pościel, jak już sama nazwa wskazuje, jest jasnym, prostym materiałem. Decydując się na jej zakup zazwyczaj mamy w głowie wizję licznych plam, które są widoczne gołym okiem. Należy jednak zdawać sobie sprawę również z tego, że biały kolor umożliwia nam stosowanie licznych środków chemicznych, pomagających w walce z plamami. Odplamiacze i wybielacze mogą być wówczas naszymi najlepszymi przyjaciółmi – bez obaw, że zniszczymy jakiś wzór. 

Jaki materiał najlepszy na białą pościel?

Materiałów, z których powstają poszewki na kołdry czy poduszki, jest obecnie na rynku mnóstwo. Mają one różną grubość, fakturę, a także wygląd i niektóre właściwości. Decydując się na zakup białej pościeli, warto zwrócić szczególną uwagę właśnie na materiał, z jakiego została ona wykonana. Biorąc pod uwagę fakt, że będzie ona z pewnością prana częściej, niż poszwy w innych kolorach, dodatkowo w wyższej temperaturze i z płynami piorącymi o mocniejszym działaniu, rodzaj tego materiału musi być znacznie bardziej wytrzymały. Dobrze w tym przypadku może sprawdzić się bawełna. Satyna czy materiał haftowany może ulec szybkiemu zniszczeniu, przez co nasze zadowolenie z pościeli będzie znacznie mniejsze. 

Kolorowe wzory na białej pościeli – tak czy nie?

Opisaliśmy już pokrótce, jak wygląda proces pielęgnacji białej pościeli. Wyjaśniliśmy też tym samym, że wcale nie jest on aż tak skomplikowany, jak mogłoby się to wydawać. Sytuacja robi się jednak nieco bardziej skomplikowana, kiedy decydujemy się na zakup śnieżnobiałej pościeli, która jednak zawiera miejscowo kolorowe wzory. Wówczas warto zdawać sobie sprawę z tego, że pielęgnacja takiego kompletu bielizny pościelowej będzie nieco utrudniona. Podstawowym ryzykiem, z jakim będziemy musieli się zmagać, jest możliwość zafarbowania jasnej części materiału. To jednak nie będzie stanowiło większego problemu pod warunkiem, że będziemy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Dotyczą one najczęściej m.in. maksymalnej temperatury i sposobu prania.