4 sposoby na domowe wybielanie pożółkłej pościeli

kw. 27, 2023 | Czytelnia | 0 komentarzy

Pielęgnacja domowej pościeli może sprawiać czasami trudności jeśli mamy do czynienia z różnymi plamami i zabarwieniami. Szczególnie gdy zdecydowaliśmy się na poszewki w kolorze czystej bieli. Zbyt częste użytkowanie powoduje, że kolor kompletów na kołdry i poduszki może ulegać zanieczyszczeniom, a w najgorszym przypadku pożółknąć. Takim sytuacjom można oczywiście zapobiec, stosując odpowiednią pielęgnację i regularne pranie. Istnieją również różne domowe sposoby w radzeniu sobie z poszarzałą i zżółkniętą pościelą. Zachęcamy do lektury naszego artykułu, z którego dowiesz się jak wybielić pościel sprawdzonymi sposobami!

Dlaczego poszewka traci swój kolor i żółknie?

Zanim poznamy wszystkie możliwości pielęgnacji białej pościeli, najpierw trzeba dowiedzieć się, dlaczego żółknie. Głównym powodem jest najczęściej jej złe przechowywanie. Nawet w szafie mogą pojawiać się różne bakterie a na powierzchni gromadzić zanieczyszczenia. Kurz, brud i wilgoć to czynniki, które sprawiają, że nasz zestaw traci swój biały kolor. Niestety jest to naturalny i nieunikniony proces. Co więcej, zabrudzenie może być wynikiem złego czyszczenia. Podczas snu pocimy się, a pot oraz złuszczający się nocą naskórek gromadzą się na pościeli, o którą się ocieramy. Bardzo rzadkie pranie tekstyliów działa na ich niekorzyść ich bieli i świeżości. Może się okazać, że niezbyt częsta pielęgnacja spowoduje, że wybielenie pościeli stanie się niemożliwe. Priorytetem częstego czyszczenia nie powinien być tylko ładny wygląd, a także aspekty zdrowotne. 

Jak poradzić sobie z żółknięciem pościeli?

Dawniej babcie prały pościel nawet przez kilka dni. Cały proces zaczynał się od namaczania, gotowania, wykręcania, a na koniec krochmalenia. Wszystko oczywiście odbywało się ręcznie i zajmowało sporo czasu. Dziś za nas wykonuje to pralka, która stała się sporym ułatwieniem. Jeśli już doprowadziliśmy do tego, że nasz komplet poszewek pożółkł, to konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Po pierwsze można spróbować sięgnąć po mocne środki. Należy pamiętać, że wybielaczy do pościeli nie powinno używać się do każdego rodzaju materiału, np. satyny bawełnianej. Na początek poszwy można namoczyć w środku wybielającym, a następnie wyprać w pralce. Jeśli jednak okaże się, że plamy lub zabrudzenie nie jest zbyt mocne, to namaczanie nie będzie konieczne. 

Domowe sposoby na wybielenie pościeli 

Zżółknięcia i plamy na poszewkach to niestety jedna z najmniej przyjemnych niespodzianek. Na takie przygody najbardziej narażona jest pościel z naturalnych tkanin. Nieodpowiednie przechowywanie, pranie w błędny sposób i zbyt duża wilgotność w pomieszczeniu powoduje, że bez kolejnego prania się nie obejdzie. Jak skutecznie wyczyścić poszewki na kołdry, by ponownie uzyskała swoją czystą biel? W dzisiejszych czasach nadal używa się domowych rozwiązań, żeby maksymalnie wybielić naszą pościel.

Sposób numer 1, czyli zsiadłe mleko i sól

Nic tak nie pomoże, jak sięgnięcie po stare domowe sposoby naszych babć. Jedną z metod jest namoczenie poszewek na noc w letniej wodzie. Dodatkowo dodaje się odrobinę soli lub zsiadłego mleka. Istnieje szansa, że plamy łatwiej i szybciej zejdą, jeśli zostaną poddane długiemu moczeniu. Kolejnym krokiem jest włożenie pościeli do pralki i wlanie do bębna pół szklanki octu.

Sposób numer 2, woda utleniona 

Kolejnym z rozwiązań, jest zastosowanie wody utlenionej. Jest to prosta i niebanalna metoda na poradzenie sobie z żółknięciem tkanin. Jest to środek, który pozwoli bez używania chemii przywrócić czystą biel. Zastanawiasz się, jak to zadziała? Do detergentu, w którym najczęściej pierzemy, dodaje się pół szklanki 3% wody utlenionej, ustawiając standardowy program prania. Można także użyć jej bezpośrednio na materiał, by usunąć plamę lub zabrudzenie.

Sposób numer 3, zastosowanie sody

W domowych zmaganiach z żółknącą pościelą nadal niezastąpiona jest soda. Doskonale sprawdza się szczególnie w zakresie wybielania pościeli, ale i zwiększania efektywności prania. Domowe sposoby z jej zastosowaniem są niezwykle proste. Wystarczy, że przygotujemy 5 litrów wody, a następnie doda półtorej szklanki sody. Do tak wymieszanej substancji można już włożyć pożółkłą pościel. Następnie pozostawiamy ją w roztworze na co najmniej 15 minut. Na koniec najważniejsze jest, aby ją dokładnie wypłukać i wysuszyć. 

Sposób numer 4, mix różnych substancji 

Zanim wrzucimy pożółconą pościel do pralki, należy namoczyć ją w misce z gorącą wodą. Następnie pomieszać ze sobą takie składniki jak: sok z cytryny, sól, sodę oczyszczoną,  proszek do pieczenia i dodać do poszewek w pojemniku. Musimy odczekać kilka godzin i po tym czasie można włożyć do pralki. Wszystkie te produkty działają antybakteryjnie, a ich właściwości pomogą nam pozbyć się plam. Po kilku godzinach namaczania wrzucamy pościel do pralki i pierzemy.

Jak prać pościel, żeby uniknąć żółknięcia?

Odpowiednia metoda prania poszewek na kołdry to podstawa, jeśli chcemy uniknąć żółknięcia. Na początek trzeba zapoznać się z wytycznymi od producenta, które znajdziemy na metce. Jeśli dostosujemy się do zaleceń, to unikniemy uszkodzeniu tkaniny. Warto mieć na uwadze, że nie każdą pościel pierze się w taki sam sposób. Materiały takie jak satyna czy żakard powinno się czyścić w dużo niższej temperaturze niż bawełnę i korę.

Nie powinniśmy zbyt długo przechowywać zużytej poszwy w koszu lub prace. Zaleca się wypranie pościeli zaraz po zdjęciu z kołdry i poduszek, co pozwoli uniknąć pojawieniu się pleśni na tkaninie. Dzięki temu wyczyszczenie poszewek będzie o wiele łatwiejsze.